OTHER SPOOFING CHAMPIONS

As well as the annual World Spoofing Championship and National Championships held in various countries, there are also many regional and other Spoofing Championships on the calendar. These competitions also go back quite a way and there have been some great events held in many different venues. Click on the competition below to see the list of winners over the years.

ABSENT FRIENDS


2019 2018 Olly Butler Durell 2017 John Sutcliffe 2016 2015 David Durell 2014 Robin Gale 2013 Mike Chappell 2012 Ed Vant




CANTERBURY (NZ)


2019 John Brooks 2018 Alan Jolley 2017 Dean Davis 2016 Brett 'Two Meters' Annan 2015 Chris 'Gingerman' Lee 2014 Hans Van Schreven 2013 Nigel Babbage 2012 Iain McLeod 2011 Pete Platts 2010 Jonathan Lane 2009 Bruce Cameron 2008 John Rodwell 2007 Hugh Bannerman 2006 Vance Oliver 2005 Charlie “Grosa” Rattray 2004 John Rodwell 2003 Chris “Gingerman” Lee 2002 Wayne 'Pope' Collins 2001 James Allison 2000 John Rodwell 1999 David Parlane 1998 Peter Platts 1997 Sir Kenneth 'Tex' Dixon 1996 Tim Preston 1995 Hans van Schreven 1994 Iain McLeod 1993 Dave Bennett 1992 Bill Gleeson 1991 Stan Clare 1990 Andrew Meehan




QUEENSTOWN (NZ)


2020 Stan Clare 2019 Dean Davis 2018 Stan 'The Cuban' Gyles 2017 Dean Davis 2016 Murray Cockburn 2015 Tony Molenaar 2014 Hugh Bannerman 2013 Mark Dickson 2012 Hugh Bannerman 2011 2010 Angus Rodwell 2009 2008 Martin O’Neill 2007 2006 Gary Patterson




KENT (UK)


2019 Bunter Jackson

2018 Matthew Sankey

2017 Noel Page

2016 Ian Chapman

2015 Perry Walton

2014 Dom Graham

2013 Dom Graham

2011 Guy Sankey

2004 Roger Hosier

2000 David Durell

1995 David Durell

1994 David Hayward

1993 Jean Michel Jaux

1992 Philip Ratcliffe

1991 Howell Thomas

1990 Simon Cornford

1988 John Pemble

1987 Trevor Tophill

1986 Steven Children




MANAWATU (NZ)


2018 Pete Brooks 2017 2016 2015




QUEENSLAND (AUST)


2019 Perry Peza Wilson 2018 Harry 'Hazzelhof' Wilson 2017 James 'Stevo' Stevenson 2016 Nic 'Smarty' Smart 2015 Peter Wylie 2014 Perry Peza Wilson 2013 Perry Peza Wilson




WAIKATO (NZ)


2019 Hayden Begovich

2018 Jason Brady

2017 Bryan ‘Sheepy’ Scott

2016 Craig Davey

2015 Jacob Henderson

2014 John ( Eastie) East

2013 John Malcom

2012 John Malcom

2010 Regan Gerring

2011 Jason Van Heuven




TASMANIA (AUST)


TBC




PAPAMOA (NZ)


2018 Greg Wilson




SPICY WOMBLE (AUST)


2019 Perry Wilson




PENKRIDGE (UK)


2019 2018 Mr R. Archer 2017 Mr A. Foster 2016 Mr T. Turner 2015 Mr P. Bickford 2014 Mr M. Byrne